کنترل کیفیت ژئوتکستایل

درباره ژئوتکستایل ها:

ژئوتکستایل ها( Geotextile) منسوجاتی بر اساس الیاف مصنوعی و  نفوذپذیر هستند که توانایی جداسازی، فیلتر کردن، تقویت، حفاظت یا تخلیه در هنگام استفاده همراه با خاک، را دارند در نام ژئوتکستایل پیشوند ژئو یعنی زمین و تکستایل یعنی پارچه، به این ترتیب آن را منسوج با قابلیت پوشاندن زمین(خاک) ترجمه می‌کنند. ژئوتکستایل‌ها که بر پایه پلی استر و پلی پروپیلن و ترکیبی از سایر مواد پلیمری با گرماژ و ابعاد گوناگون تولید و از کنارهم قرارگرفتن الیاف ریز پلیمری و در هم تنیدن تشکیل می‌شوند که با روش‌های گوناگون نظیر سوزنکاری (Needle Punching)، حرارتی (Heat Bonding) یا شیمیائی (Resin Bonding)، تولید میگردند و دارای ساختاری نمدگونه و بدون تاروپودهای مشخص (بدون بافت) است.

ساختار متخلخل باعث وجود خواص مطلوبی نظیر موئینگی و جذب آب، آبگذری، تحمل فشار و ضربات، جذب قیر و از همه مهمتر امکان عبور انتخابی یعنی عبور دادن سیالات در حالی که ذرات خاک اجازه عبور ندارند میگردد.

ژئوتکستایل‌ها بر پایه پلی استرها (PES/PET) و پلی پروپیلن‌ها (P.P) به دو صورت بافته (Woven) و نبافته (Non woven) وجود دارد.در صورتی كه الیاف ساخته شده از این پلیمرها توسط ماشین‌های بافندگی و به صورت دو مجموعه نخ عمود بر هم بافته شده باشد ژئوتكستایل بافته شده Woven واگر الیاف تصادفی و نامنظم به روش سوزنکاری کنار هم قرار گرفته شده باشند، بافته نشده NonWoven هستند.

کنترل کیفیت ژئوتکستایل ها:

با توجه به گستره ی کاربرد ژئوتکستایل ها و همچنین مزایای استفاده از آنها که شامل ساخت و نصب سریع، صرفه اقتصادی، مقاومت شیمیایی، دوام زیاد، کاهش میزان حفاری و … میباشد، موضوع کنترل کیفیت این محصولات جهت بهره مندی حداکثری از این مصالح  بسیار حایز اهمیت میگردد چرا که كاربرد مصالح جديد و به ويژه پوشش هاي مصنوعي در پروژه هاي بزرگ، ممكن است با ريسك پذيري بالايي مواجه بوده و به همين دليل مشاوران و طراحان با احتياط با اين موضوع برخورد مينمايند که يكي از قابل توصيه ترين اقدامات در چنين شرايطي، بهره گيري از خدمات آزمون و مقایسه با استانداردهای تعریف شده است. از استانداردهای متداول جهت کنترل کیفیت این نوع از ژئوسنتتیک ها میتوان به استاندارد های GT12  و ZTV اشاره کرد.

خصوصيات ژئوتكستايل ها همانند ساير محصولات مورد استفاده در فعاليت هاي مهندسي، به مواد به كار برده شده در توليد آنها، چگونگي ساخت و خواص محصول نهايي بستگي دارد . طبقه بندي هاي متفاوتي براي ويژگي هاي فني اين توليدات ارائه شده است، ليكن خصوصيات اصلي آنها را مي توان در سه گروه شامل :

 • خصوصيات فيزيكي: جرم مخصوص، جرم واحد سطح، ضخامت، انعطاف پذيري.
 • خصوصيات مكانيكي: دوام، مقاومت كششي، مقاومت به سوراخ شدگي و شكافتگي، مقاومت به گسيختگي، خواص اصطكاكي .
 • خصوصيات هيدروليكي: اندازه خلل و فرج، نفوذ پذيري ، قابليت انتقال تقسيم بندي كرد

  از روي اين خصوصيات و با توجه به شرايط و محل استفاده، مي توان نوع ژئوتكستايل مناسب را جهت هر فعاليت مهندسي تعيين و انتخاب نمود.

آزمایشات متداول جهت کنترل کیفیت ژئوتکستایل هابه شرح زیر می باشد :

2.1. BS – EN 965 -1995 : Geotextiles and geotextile–related productss – determination of mass per unit area .

2.2. EN –ISO -10319-2008 : Geotextiles , wide – width tensile test .

2.3.ASTM D4632 -2008 : Standard test method for grab breaking load and elongation of geotextiles .

2.4. BS – EN –ISO -12236-2006 : Geotextiles and geotextile–related products – static puncture test ( cbr – test ).

2.5. BS – EN -13433-2007 : Geotextiles and geotextiles related products – dynamic perforation test (cone drop – test).

2.6.BS– EN – ISO – 11058 -2010 : Geotextile and geotextile – related products – determination of water permeability characteristics normal to the plane , without load.

2.7. DIN–EN–ISO–10320-1999 : Geotextile and geotextile – related products identification on site.

2.8 .ASTM D – 4533 -2011 : Standard test method for trapezoid tearing strength of geotextile.

2.9 . DIN – EN – 14030 -2003 : Geotextile and geotextile – related products– screening test method for determining the resistance to acid and alkaline liquids .

2.10 . BS – EN – 964 – 1– 1995 : Geotextile and geotextile – related products– determination of thickness at specified pressures single layers.

موسسه اندیشه برتر میران به عنوان آزمایشگاه همکار بزرگترین پروژه عمرانی اجراشده با محصولات ژئوسنتتیک(دریاچه چیتگر) با بیش از ده سال سابقه ی فعالیت دراین حوزه، کلیه آزمون های مورد نیاز در این خصوص را به مشتریان خود ارائه میدهد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه دربارهٔ «کنترل کیفیت ژئوتکستایل»

 1. حسین فرهمند

  سلام من جدول نتایج آزمایش های استادارد astmروی ژئوتکستایل پلی پرو پیلن میخواستم امکان داره این جدول رو داشته باشم لطف میکنید

  1. اندیشه برتر میران

   آقای فرهمند
   با سلام و احترام
   متاسفانه متوجه درخواستتون نشدم ، لطفا با شماره تلفن های 44539094-5 تماس حاصل فرمایید .
   با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *